Posljednjeg dana Međunarodnog sajma industrije MIS 2025, 11. aprila 2025. godine, u organizaciji Fakulteta za tehnologiju polimera i Privredne komore Slovenije, uspješno je održana stručnu konferencija pod sloganom „Where Plastic Industry Meets the Future / Kjer se industrija plastike sreča s prihodnostjo“.
Događaju je prisustvovalo više od 50 predstavnika kompanija, stručnih institucija i drugih sudionika iz oblasti polimera iz Slovenije i šire regije. Učesnici su stekli vrijedna znanja o najnovijim razvojnim trendovima, tehnologijama i održivim pristupima u industriji plastike, a događaj je predstavljao i odličnu priliku za umrežavanje i istraživanje mogućnosti za nove regionalne suradnje.
Program je otvorio pozdravnim riječima organizatora doc. prof. dr. Blaž Nardin, dekan Fakulteta za tehnologiju polimera, i Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica ROTO GRUPE i predsjednica Sekcije za plastiku i gumu Udruženja kemijske industrije Gospodarske komore Slovenije. Uslijedile su prezentacije izazova s kojima se suočava industrija plastike u regiji od strane predstavnika privrednih komora Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U razgovorima su istaknute potrebe industrije za većom konkurentnošću, održivim praksama i aktivnijim transferom znanja između privrede i istraživačkih institucija. Perspektive, potencijale kao i izazove industrije plastike u BiH je predstavio podpredsjednik P/GKFBIH Mirsad Jašarspahić.
Predstavljene su aktuelne teme kao što su materijali budućnosti, sa fokusom na vitrimerne materijale kao izazov i priliku za održivi razvoj proizvoda. Poseban akcenat stavljen je i na aditivne tehnologije (3D štampa), gdje su stručnjaci predstavili primjere uspješne industrijske upotrebe i istakli važnost razvoja znanja u ovoj oblasti.
U posljednjem tematskom dijelu predstavljeni su rezultati iz oblasti reciklaže kompozita, uključujući i mogućnosti njihove ponovne upotrebe u industrijskoj praksi. Završni dio događaja bio je okrugli sto na kojem su prisustvovali Nuša Pavlinjek Slavinec ROTO GROUP, predsjednica Sekcije za plastiku i gumu pri ZKI GZS), Mario Tomljanović (HGK – Udruženje industrije plastike), Mirsad Jašarspahić (Privredna komora Bosne i Hercegovine) prof. dr Blaž Nardin (dekan Fakulteta za tehnologiju polimera). Moderator diskusije bio je Danilo Ekar, moderator događaja.
Učesnici okruglog stola govorili su o zajedničkim regionalnim izazovima, važnosti inovacija i neophodnosti odgovorne upotrebe polimernih materijala. Složili su se da je prekogranična saradnja između zemalja neophodna za postizanje ciljeva zakonodavnih zahtjeva EU, kao što je povećanje sadržaja recikliranih materijala u proizvodima. Zajednički projekti ili uspostavljanje onlajn platforme za ponudu i potražnju materijala ili usluga u oblasti polimera takođe imaju smisla.
U zaključku su naglasili da su znanje, saradnja i održivi pristupi ključni za osiguravanje da će polimeri i dalje biti važan dio rješenja, a ne problema, u budućnosti.
Događaj je potvrdio da industrija plastike ima veliki potencijal za transformaciju ka kružnoj ekonomiji – te da je ta transformacija moguća samo zajedničkim djelovanjem.