U Sarajevu 11 novembra 2024. godine u organizaciji Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine u okviru Projekta BuildSkills Academy je održan I. nacionalni okrugli sto na temu verifikacije strateške usklađenosti metodologije BuiltEnrichedSkills (BESM).
Projekat BuildSkills Academy, finansiran u okviru programa Erasmus+, čini značajne korake u transformaciji stručnog obrazovanja i obuke (VET) za građevinski sektor. Ova inicijativa ima za cilj da opremi sektor osnovnim vještinama potrebnim za navigaciju kroz zelenu i digitalnu transformaciju u Europi.
Ključna komponenta projekta je Metodologija izgradnje obogaćenih vještina (BESM), razvijena da vodi pružaoce stručnog obrazovanja u poboljšanju svojih kurseva. BESM metodologija prati strukturirani proces u tri koraka: samoprocjena, koja procjenjuje trenutni sadržaj kursa; Identifikacija nedostataka, koja generiše izveštaj za isticanje veština koje nedostaju; i Enrichment, koji pruža smjernice i najbolje prakse za ažuriranje sadržaja kursa, nastavnih metoda i ocjenjivanja.
Da bi se postigao ovaj cilj, okrugli stolovi su održani u šest zemalja: Bugarskoj (29. oktobra), Kipru (29. oktobra), Litvaniji (7. novembar), Italiji (8. novembra), Bosni i Hercegovini (11. novembra) i Grčkoj (11. 15. novembar). Ove diskusije pružile su priliku pružaocima stručnog obrazovanja, predstavnicima industrije i sektorskim stručnjacima da procijene relevantnost BESM-a u ispunjavanju zahtjeva tržišta za vještinama održivosti i digitalizacije. Uvidi iz ovih diskusija bili su instrumentalni u usavršavanju metodologije, osiguravajući da je usklađena sa nacionalnim politikama stručnog obrazovanja i vaspitanja i podstiče saradnju između pružalaca obrazovanja i zainteresovanih strana u industriji. U srcu projekta BuildSkills Academy leži ambicija da se definišu i integrišu osnovne veštine
za budućnost građevinskog sektora.
Kroz razvoj čvrstog okvira za sertifikaciju, ažuriranje nastavnih planova i programa za stručno obrazovanje i obuku i pilotiranje inovativnih programa obuke, projekat nastoji da premosti nedostatke u certifikaciji u državama članicama EU, dok istovremeno povećava ulogu stručne obuke u oblikovanju napretka sektora. Diskusije za okruglim stolom bile su suštinska komponenta ovog napora, pružajući vrijedne uvide koji će usmjeravati usavršavanje BESM metodologije i osigurati njenu kontinuiranu relevantnost.
Na okruglim stolovima su istaknuti zajednički izazovi i jedinstvene okolnosti u vezi sa razvojem radne snage u građevinskom sektoru, posebno u vezi sa zelenim i digitalnim vještinama. Zajednička nit tokom svih diskusija bila je potreba za ažuriranjem nastavnih planova i programa i programa obuke, kako bi odražavali rastuće zahtjeve sektora. Postojalo je široko rasprostranjeno prepoznavanje potrebe za integracijom modernih tehnologija, zelenih kompetencija i digitalnih alata u VET ponude.
Bosna i Hercegovina je istakla potrebu za jačim okvirima na nacionalnom nivou za podršku inicijativama za VET. Iako je BESM metodologija smatrana relevantnom, njena primjena je bila ograničena nedostatkom robusnog sistema obrazovanja, odraslih i nacionalnih okvira, za kvalifikacije u profesijama poput arhitekture i građevinarstva. Fokus je bio na ispunjavanju potreba industrije kroz jasnije metrike i bolju saradnju sa predstavnicima industrije.
Bosnu i Hercegovinu u Projektu predstavljaju Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine zajedno sa Centrom za ekonomski , tehnološki i okolinski razvoj. Sarajevo CETEOR kao i pridruženi partneri u projektu učestvuju:UKI BIH, ENERGIS, REIC I SERDA.
Na I. nacionalnom okruglom stolu pored Privredne komore FBiH, Ceteora, Serde učešće su uzeli predstavnici resornih ministarstava, akademske zajednice i firmi.
Zaključci prikupljeni tokom ovih diskusija će odigrati ključnu ulogu u usavršavanju metodologije BuildEnrichedSkills, osiguravajući da ona ispunjava rastuće potrebe građevinskog sektora, istovremeno promovišući saradnju između pružalaca usluga obrazovanja, sudionika u industriji i kreatora politike.
Kroz ove napore, projekat BuildSkills Academy utire put zelenijoj, inovativnijoj Europi, opremljenoj vještinama, potrebnim za napredovanje u sve digitalnijem i održivijem svijetu.