Usvojen Akcioni plan 2025.-2027. za implementaciju Strategije razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Federaciji Bosne i Hercegovine za period 2024-2033. godina

Privredna/Gospodarska komora Federacije BiH obavještava privredne subjekte iz sektora tekstilne i kožarsko prerađivačke industrije da je na 57.  sjednici Vlade Federacije BiH, koja se održala 25.06.2025. godine usvojen  Akcioni plan 2025.-2027. za implementaciju Strategije razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Federaciji Bosne i Hercegovine za period 2024-2033. godina.

Ukazom o proglašenju Odluke o usvajanju Strategije i Odluka o usvajanju Strategije koji su objavljeni u Službenim novinama Federacije BiH, broj 20/25 od 19.03.2025. godine, te Zaključkom Vlade FBiH o prihvatanju Strategije, V. broj: 1910/2024 od 11.12.2024. godine, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije bilo je zaduženo da, u roku od 60 dana od dana donošenja Odluke o usvajanju Strategije u Parlamentu FBiH, izradi Prijedlog Akcionog plana za njenu realizaciju i isti dostavi Vladi FBiH na usvajanje. Radna grupa za izradu Prijedloga akcionog plana za realizaciju Strategije, koju su činili predstavnici FMERI, P/GKFBiH i UNDP-a, izradila je Prijedlog AP SITOKO, te u definisanom roku isti uputila  Vladi Federacije BiH na usvajanje.

S obzirom da je u Strategiji, u dijelu koji se odnosi na Dugoročni pogled na implementaciju Strategije, predviđeno više koraka za njenu implementaciju, radna grupa je predložila da ovaj Akcioni plan obuhvata trogodišnji period od 2025 do 2027. godine. Time bi se realizovao korak „Inicijacije“ i postavile osnove za korak „Ponovna procjena i rekalibracija“.

Industrija tekstila, odjeće, kože i obuće (ITOKO) je u stalnoj transformaciji. ITOKO je od jednog najvećih poslodavaca postala manja po ukupnom obimu i po veličini proizvođača. Veliki dio te proizvodnje se preselio u područja sa nižim platama i manjim troškovima proizvodnje, dok su način prodaje i brzina razvoja proizvoda pod velikim uticajem inovacija u prodaji, materijalima i potrošačkih preferencija. Strategija, diktira da se ITOKO mora transformisati u pravcu cirkularne ekonomije i postati brza i održiva grana privrede u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). Strategija pomaže, pa čak i nalaže ITOKO da investira u znanje, kreativnost, inovacije, digitalizaciju industrijskih i tržišnih procesa, i time podržava njenu konkurentnost.

Razvoj ITOKO u FBiH iziskuje kombinaciju politika i mjera koje donose važeće i buduće strategije i politike u FBiH. Kako bi postigli dobar rezultat ove Strategije potrebno je osigurati usklađenost između prioriteta industrijske politike, odgovarajuća raspodjela troškova implementacije strategije između javnog i privatnog sektora i uspostavljanje kritičke perspektive – vrednovanje politike i prilagođavanje strategije razvoju situacije i uticaju strategije. Optimalna kombinacija politika koja će maksimizirati uticaj javnih i privatnih ulaganja temelji se na procjeni potreba i planovima za postizanje ciljeva kroz komplete prioriteta i mjera u okviru jednog cilja.

Implementacija strategije je zamišljena u 5 velikih koraka. Svaki od tih koraka zahtjeva veliki implementacijski kapacitet svih uključenih, kao i jaku motivaciju politike za uspjeh industrije.

Korak A: INICIJACIJA (godine 0-3) Prvi korak u provođenju strategije je razvoj partnerstva koja će pokrenuti saradnju između aktera u industriji, na polju istraživanja, obrazovanja i razvoja, politici i korisnicima proizvoda i usluga, te pokrenuti međusektorsku saradnju. Ovaj korak će dati prve rezultate i procjene kako implementirati strategiju, koji su prioritetni pravci razvoja i kako postići viziju razvoja industrije. Interes javne politike treba da bude izgradnja jake industrijske baze u FBIH, što na dugi rok traži veća i fokusirana ulaganja, a za što s druge strane potrebno stvroriti uslove za veća javna i privatna ulaganja u industrijski razvoj. Da bi bili sposobni dobro pratiti razvoj industrije, provoditi veća ulaganja iz budžeta i održavati partnerstva, potrebno je pripremiti i pokrenuti plan za izgradnju kapaciteta u javnim tijelima i privatnom sektoru, kako bi svi zajedno mogli podržati jačanje industrije preko raznih alata koje će se u FBIH razvijati. Neophodno je u prvom koraku i pokrenuti programe razvoja znanja, vještina i razvoja ljudskih potencijala koji će u okviru svih partnera podržati stvaranje rezultata ove strategije.

Privredna/Gospodarska komora Federacije BiH poziva sve ključne aktere: privredna društva, relevantne institucije, donatorske organizacije na saradnju, te da u svoje buduće politike djelovanja obuhvate ciljeve i prioritetne mjere koje će doprinjeti uspješnoj realizaciji Strategije i time unaprijediti stanje unutar ove indsutrijske grane.