Ime/ akronim projekta:
ROBONETCBC
Puni naziv projekta:
„Razvoj mreže inovacija za prihvaćanje rješenja u robotici, te razvoj senzora za poboljšanje praćenja i sprečavanja onečišćenja slatkih voda i morskih ekosistema“
Program: Interreg IPA Hrvatska- Bosna i Hercegovina- Crna Gora
Prioritetna os 1: Pametna ulaganja u istraživanja, inovacije i konkurentno poduzetništvo
Specifični cilj: 1.1 – Razvoj i jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta, te usvajanje naprednih tehnologija
O projektu:
ROBONETCBC pristup kombinira pametna ulaganja u istraživanje, inovacije i konkurentno poduzetništvo, budući da obuhvaća razvoj novih rješenja i usvajanje postojećih inovativnih praksi koja nadilaze trenutne pristupe u sektoru, programskom području i zemljama sudionicama.
Promoviranjem unaprijeđenog HELIX triple modela suradnje i proaktivnim odgovorom na rizike povezane sa klimatskim promjena i utjecajem onečišćenja, projekt će dovesti do otpornijih, održivih i inovativnih rješenja.
Projektni konzorcij sastavljen od regionalnih tijela, istraživačkih institucija, sveučilišta, te institucija koja podupiru poduzetništvo, okuplja raznolik raspon stručnosti i resursa. Njihova suradnja značajno doprinosi razvoju inovativne mreže za unapređenje robotičkih i senzornih sistema za praćenje i prevenciju onečišćenja ekosistema u morskim i slatkim vodama. Njihovi zajednički napori će potaknuti suradnju, razmjenu znanja, izgradnju kapaciteta i pristup financiranju, osiguravajući uspjeh projekta i njegov dugoročan učinak.
Poticanjem novih istraživanja i inovativnih primjena u plavoj ekonomiji, projekt će ublažiti negativne posljedice onečišćenja na morske i slatkovodne eko sisteme u regiji, ali također i implementirati inovativna rješenja u Plavoj ekonomiji regije, zagovarajući jačanje ulaganja u plave tehnologije.
Specifični cilj projekta: Razvoj i unapređenje istraživačkih i inovativnih kapaciteta te obuhvaćanje naprednih tehnologija
Glavni rezultat projekta: Projekt za cilj ima promicanje i poticanje primjene inovativnih plavih tehnologija koje će se odnositi na rješenja za monitoring kao alata za prevenciju daljnje devastacije, uključujući onečišćenja, kao i osiguranje održive upotrebe morskih i slatkovodnih ekosistema unutar regije.
Projektni partneri:
· Sveučilište u Zadru (HR)– vodeći partner (LP)
· Šibensko Kninska županija (HR) – projektni partner (PP)
· Institut Ruđer Bošković (HR)– projektni partner (PP)
· Privredna/Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine (BiH) – projektni partner (PP)
· Univerzitet Crne Gore; Pomorski fakultet (CG)- projektni partner(PP)
· Fond za inovacije Crne Gore (CG) – projektni partner (PP)
Trajanje projekta: 30 mjeseci
Početak projekta: 01.10.2024.
Završetak projekta: 31.03.2027.
Ukupan budžet projekta: 1.297.585,00 EUR
Iznos EU sufinanciranja: 1.102.947,25 EUR